Boot Camp Nedir?

Boot Camp yüksek yoğunluklu programlar içeren, temel hareketleri baz alarak programlarını üst seviyeye çıkarıp bunları disiplinli bir şekilde uygulamaya koyan bir grup egzersiz metodudur.

Boot Camp ilk olarak Kanada, Amerika ve İngiltere askeri birliklerinin öncülüğünde mahkum edilen askerleri cezalandırmak yerine yetiştirmeyi ve tekrar adapte etmeyi amaç edinerek geliştirilen bir program olarak ordular tarafından kuruldu. Zamanla bu program gelişerek fitness öğretileri ile birlikte harmanlandı ve 2000’ li yılların başında birkaç başarılı fitness koçunun ve askeri subayların öncülüğünde fitness ile birleşerek bir antrenman modeli olmaya başladı. İlk olarak Amerika’da ortaya çıkan Boot Camp konsepti, mahkûmları, daha sonra askerleri, kilolu gençleri, yetişkinleri ve ünlüleri çalıştırmak amacını taşımaktaydı. Boot camp’in başarısı dolayısıyla, 2009 yılında America Egzersiz Kurulu Boot Camp egzersizlerini en iyi egzersiz çeşitlerinden biri olarak tanıdı (Mercer, 2009) ve bu egzersizlerin yararlılığı araştırmalarla kanıtlandı (Barker, 2010).

Boot Camp yağ dokuyu azaltma, dolaşımı geliştirme, kas becerisini güçlendirme ve insanları düzenli spor yapmaya teşvik etme amaçlıdır. Bazı programlar ayrıca düzgün beslenmeyi de tavsiye eder. Boot Camp’ler açık havada küçük veya büyük gruplarla yapılan egzersizler olsa da basit askeri eğitimlerle benzerlik gösterir. Dünyadaki tüm askeri sistemler farklı olsa da, askeri birimlere bir başlangıç eğitimi verilmektedir. Ancak Boot Camp terimi Amerikan ordusunun yeni katılanlara uyguladığı bir egzersiz programıdır ve farklı birimlerde süresi (Tablo 1) değişmektedir.

Tablo 1. Amerika ve İngiltere’deki başlangıç eğitimi süreleri

Bölüm  Amerika              İngiltere
Donanma 8 hafta 10 hafta
32 hafta (RAF Gunner)
Hava kuvvetleri 8,5 hafta 10 hafta (pilot)
10 hafta (atanmamış hava görevlileri)
11 hafta (NCA başlangıç eğitimi)
28 hafta (piyade birlikleri)
Kara kuvvetleri 10 hafta 30 hafta (piyadeler)
14 hafta (piyade dışındakiler)
Deniz kuvvetleri 13 hafta 32 hafta

Boot camp çalışmalarında genellikle herhangi bir çalışma aleti kullanılmamasına rağmen bazı programlarda ağırlık kullanır ve bazı Boot Camp programları spor salonunda yapılmasına rağmen genellikle açık havada yapılır.

Bu çalışmaların amacı insanları askere dönüştürmek olmasa da, bu tarz çalışmaların içeriğini ve bu egzersizlere katılan kişilere katacağı olumlu ve pozitif etkileri anlamak önemlidir.

Boot Camp, egzersiz yapmada disiplinli olan ya da daha da disiplinli olmak isteyen her sağlıklı yetişkin bireyin yapabileceği bir modeldir. Burada amaç kişiyi grubun yüksek enerjisine dahil ederek hem sosyal etkileşimi çoğaltmak hem de bireyselliğin vermiş olduğu olumsuz yönleri ortadan kaldırıp, motivasyonu takım arkadaşlarıyla paylaşarak yüksek tutmaktır.

Her yıl Amerikan Egzersiz Kurulu tarafından yapılan yılın 20 fitness trendlerinde yer almayı başaran Boot Camp dünya çapında hızla gelişmekte ve insanlar tarafından tercih edilmektedir.

You Might Also Like

Hizmetlerimiz

Hizmetlerimiz

Bireysel Katılım Her hafta belli gün ve saatlerde grup ile gerçekleştirilen eğitimlerimizdir. Ortalama bir güce ve kondisyona […]

Read More
Nasıl Başlarım?

Nasıl Başlarım?

Antrenmanlarımız, derslere katılan her bir öğrencimizin gelişiminin sürekli devam etmesi için her ay farklı içerikler ve sistemle […]

Read More